Dioner - zwrócił uwagę na paradoks globalizacji: globalny rynek walczy z konserwatyzmem; nie jesteśmy w stanie zgodzić się wszyscy z jedną opinią: jesteśmy w świecie wiedzy niepewnej.
Od 1989 roku mamy przyspieszenie negatywnych wizji świata i globalizacji. Wcześniej mniej dostrzegano zagrożenia dotyczące globalizacji.
Fukuyama: demokracja i system wolnorynkowy to systemy docelowe, chciano stworzyć uniwersalne zasady globalizacji - bez wszelkich ideologii; wiara w postęp techniczny i kraje rozwijające się.
Mamy po '89 rozpowszechnianie się technologiczne np. B. Gates mówił, że dzięki komputerom będzie większy egalitaryzm. Mówił, że podstawowym dobrem staje się ludzka inteligencja i zdolności wrodzone.
Widziano sprzeczność w korporacjach ponadnarodowych a interesach państw narodowych. Korporacje kierują się własnym interesem. Korporacje przeniosły się na swoją produkcją do krajów "tańszych"- co spowodowało tam wielkie bezrobocie.
Niejasne skutki globalizacji spowodowały niechęć społeczną; brak miejsc pracy, poczucie zagrożenia, niszczenie środowiska naturalnego (deforestacja).
Pod koniec lat ?90 zaczęły się aktywizować ruchy antyglobalistyczne (Seatle, Praga), Nowy Jork, Porto Alegre, Rzym.
Praga: konferencja najbogatszych krajów świata na temat umorzenia długów krajów rozwijających się. Zjazd antyglobalistów, rozruchy, protesty przeciw korporacjom. Otaria Yanni mówi, że po latach 90 mamy:
Globalizm odróżnia się tym, że nawet wielkie narody muszą działać w porozumieniu i zgodzie z wielkimi korporacjami ponadnarodowymi; muszą się liczyć z ich zdaniem, bo to korporacje determinują politykę tak dużych krajów jak USA - wb. Yanniego
L. Wallach przeciwstawiała się mediterializmowi: mówi:
Weber: kultura racjonalna: która się rozpowszechnia. Korporacje zabijają indywidualność, zachowanie z pracy przenoszą na grunt prywatny (np. rywalizacja)
Znaniecki: w Porto Alegre pojawiło się pojęcie alterglobalizacji i są anty antyglobaliści: Procesów globalizacji nie da się wstrzymać; globalizacja tak - ale inna; rynek tak - ale inny; krytyka polaryzacji i wykluczenia; świat dzieli się na 20% beneficjentów globalnych i 80% zmarginalizowanych
Potęga globalizacji nie niesie ze sobą konkretnych idei, nie ma głębszego sensu. Trzeba w niej szukać głębszego sensu.
Ok. 23% ludności globu z krajów północy korzysta z 80% światowego dochodu. Kraje słabo rozwinięte tracą na tym.
Antyglobaliści prawicowi: konsekwencje globalizacji dla suwerenności narodowej, a zwłaszcza na wypłukiwaniu wartości religijnych
Antyglobaliści lewicowi: krytyka kapitalizmu
Nurty chroniące środowisko (Zieloni): globalizacja powoduj bezmyślne korzystanie z ziemi; podporządkowanie rozwoju jedynie swojemu zyskowi
Job - copping: skakanie z pracy do pracy, poszukiwanie
R. Seneetta: nowa technologia i globalizacja zmusza człowieka do nauczenia się traktowania niestabilności jako stanu normalnego; kapitalizm będzie szatkować nasze biografie na fragmenty nie składające się w całość; czasy wysoko ryzykowne dla pracownika J. M. Guehmo - "Koniec demokracji" ; "Przyszłość wolności" :
Darwinizm społeczny nie może być zasadą budowania społeczeństwa demokratycznego. Autor zwraca uwagę na to, że ekstremalne podejście do mechanizmu wolnorynkowego pomija tworzenie wartości w sensie społecznym. Dla zdrowej gospodarki rynkowej oprócz mechanizmu alokacji, ważny jest też system wartości, np. uczuciowy.
K. Wanclachowicz - "pokolenie nie" - pisze o generacji ludzi urodzonych w połowie lat 70-tych, którzy przegrali z wolnością. Wszelka refleksja to błąd i słabość - trzeba się umieć przystosować
2 koncepcje globalizacji według raportu Trends 2015:
UNDP - ONZ krytykuje w tym raporcie mechanizmy rządzące współczesnym światem . Dlatego też, postuluje się:
Globalizacja przekroczyła swój rubikon - jest to nieodwracalne. Trzeba poznać istotę i mechanizmy globalizacji: kto nimi kieruje, jaka jest ich logika.
3 Filary zainteresowań globalizacyjnych:
|
Czy szukać między nimi związków czy nie - Dr Kuniewski twierdzi, że tak. |
5 Zasad porządkujących procesy globalizacyjne
Jeżeli uznamy, że globalizacja dotyczy gospodarki rynkowej to najważniejsze okazują się mechanizmy alokacyjne. Mechanizmy zależne są od interesów . Wobec tego, istoty globalizacji można szukać w jakościowych odmianach mechanizmów rynkowych. Te mechanizmy ulegają zmianie np. na skutek zamykania podziałów granicznych. Na tym najlepiej korzystają najsilniejsze podmioty rynku. Te podmioty mogą dokonać ekspansji - wyniszczą podmioty efektywnie słabsze.
P. Samuelson - Ekonomia jest nauką o tym jak jednostki i społeczeństwa decydują o wykorzystaniu rzadkich zasobów, które mogą mieć alternatywne zastosowanie celem wytworzenia innych dóbr i podzielenia ich pomiędzy różne osoby i grupy w społeczeństwie.
Kapitał intelektualny jest cenny z punktu widzenia rynku. Ma on swoje źródła w rewolucji naukowo - technicznej. Rangę kapitału intelektualnego podwyższa też samo działanie rynku (jest wykorzystywany prze globalne gospodarki ). Konkurencja była zawsze sposobem odkrywania wiedzy. F. von Hayek - bez odpowiedniej konkurencji wiele możliwości zostaje zaprzepaszczonych głównie w krajach rozwijających się. Wpływa to na szybsze upowszechnienie się techniki i wzrost gospodarczy.
Równowaga cen jest wynikiem procesu globalizacji.
Wykłady na temat globalizacji