NGOsy to alternatywne instytucje wobec państwa, ponieważ w państwach demokratycznych rząd nie ma na monopol w zakresie celów polityki publicznej. Jednocześnie w całej Europie Wschodniej NGOsy miały przeciwdziałać kryzysie społecznemu i procesom dezintegracyjnym towarzyszącym transformacjom ustrojowym. NGO są uważane za początek wielkich reform demokratycznych w Europie Wschodniej.
Komitety obywatelskie - ich rola obecnie bardzo się zmieniła, ze względu na brak rozstrzygnięć prawnych (np. polskie prawo nie przewiduje samoorganizowanie się ludzi) W 1989 w Polsce rozwój organizacji pozarządowych był większy niż w innych krajach Europy wschodniej, ale pod względnym prawnym Czechy i Węgry nas wyprzedziły.
Organizacje pozarządowe wg. Frysztackiego
Ruch pozarządowy - społeczeństwo obywatelskie to proces, w którym grupy społeczne, społeczność lokalne, stowarzyszenia i inni aktorzy życia społecznego stają się coraz bardziej autonomiczni. Generalnie rozwój społeczeństwa obywatelskiego oznacza ograniczanie wszechobecności i strukturalno-funkcjonalnej przewagi centralnego państwa. Oznacza budowanie społeczno-gospodarczej wspólnoty. Potrzebą społeczną nie jest to, co określi jakiś urząd, ale tym czym zdefiniują ją ludzie.
Pierwsze organizacje pozarządowe w Polsce to fundacje z XII wieku. Stowarzyszenia pojawiły się w Polsce pod koniec XIX wieku. Po nieudanych powstaniach nie była to działalność państwowa, ale samoorganizowanie się obywateli.
Zabór rosyjski i austriacki:
Zabór pruski:
- działalność gospodarcza, nacisk na samoorganizację i rozwijanie przedsiębiorczości W okresie międzywojennym działalność organizacji pozarządowych poszła w kierunku umacniania społeczeństwa i rozwoju gospodarki. Pojawiła się nowa forma organizacji promujących aktywne spędzanie czasu wolnego. Za Bieruta zlikwidowano organizacje pozarządowe a ich majątek przejęło państwo.
Przełomem dla Polski było pojawienie się pierwszych związków zawodowych (lata 80), które następnie zdelegalizowano i wprowadzono stan wojenny.
Rok 1989 - uzgodniono możliwość istnienia organizacji pozarządowych i uchwalono ustawę o stowarzyszeniach (07.04.89).
Pierwszy okres działalności organizacji pozarządowych nabrał charakteru asymilacji, próba oderwania się od starej rzeczywistości, niszczenie starych struktur. Powstały komitety obywatelskie.
Okres ten związany jest z kryzysem socjalistycznego państwa oraz prywatyzacją państwa i zachowań. Konstytucja gwarantuje obywatelom prawo do organizowania się, ale nie mówi o sposobach realizacji tego zapisu. W związku z tym mamy w Polsce organizacje pozarządowe o bardzo różnych strukturach organizacyjnych regulowanymi różnymi aktami prawnymi. Mamy różnego rodzaju fundacje pomocy, związki zawodowe, organizacje samorządów grup zawodowych, ale przede wszystkim stowarzyszenia i fundacje. Jednak jest odrębna ustawa regulująca działalność organizacji kościelnych (ustawa o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego z roku '89, oraz ustawa o stosunku państwa do Kościoła Prawosławnego '91)
Są takie organizacje, które powstały na podstawie oddzielnych ustaw np. PCK, ZOSP
Polska:
4,5 tys. org. pozarządowych w woj. pomorskim
1,5 - 1,7 tys., czyli 1/3 jest w Gdańsku, podobnie jest w Krakowie i w Warszawie (najwięcej organizacji jest w woj. mazowieckim, ale i tak większość znajduje się w Warszawie)
Cechą charakterystyczną NGOsów w Polsce jest brak związku pomiędzy społecznymi potrzebami a liczbą organizacji pozarządowych (w Czechach i na Węgrzech jest o wiele lepsza sytuacja)
1994 - powstaje w Polsce 5 centrów wspomagania organizacji pozarządowych (Warszawa, Gdańsk, Poznań, Katowice, Lublin) - na początku Gdańsk miał obszar od Szczecina do Suwałk)
Nasycenie org. pozarządowych na 10000 mieszkańców:
Kim są wolontariusze pracujący w org. pozarządowych?
65% org. to takie których członkami są ludzie z wyższym wykształceniem
30% w średnim
5% poniżej średniego
Wykształcenie wpływa na aktywność ludzi
Źródła finansowania:
mały jest udział korzystania ze środków zagranicznych (5,7%), ale po wejściu Polski do Unii ten procent wzrasta
Jakie główne problemy widziały organizacje na początku swojej działalności?
Fundacje (w Polsce są uznawane za org. pozarządowe, w innych krajach różnie)
- są najstarszymi org., istnieją od średniowiecza (?) a ich istotę stanowił majątek przyznany na ... cel (ktoś fundował środki na dany cel - najbardziej znane fundacje powstały jednak w XIX wieku, w tym najbardziej znana Fundacja Alfreda Nobla (1900, jednak nie jest to najbogatsza fundacja)
Fundacja Rockefellera (1913 r.) znajduje się obecnie na 8. miejscu wśród amerykańskich fundacji, a jej majątek wynosi 2 miliardy 336 milionów dolarów!
Największą org. w USA jest organizacja Forda, majątek ok. 7 miliardów dolarów. W USA istnieje ok. 40 tys. fundacji.
Fundacja Kościuszkowska (1925 r.) - duże znaczenie dla Polski; założona w USA dla promowania polsko-amerykańskich stosunków naukowo-kulturalnych; dobrze że została założona w USA bo nie upadła, a w Polsce za czasów socjalistycznych "wszystkie cele i funkcje jakie miały org. pozarządowe przejęło państwo". Nie tylko cele "ciekawe" są realizowane przez fundacje:
Deutsche Futsung (niemiecka fundacja, 1920 r.) powołana dla wspomagania mniejszości niemieckiej w innych krajach, ale była utrzymywana z pieniędzy ...
V kolumna - fundacja kupowała broń, tworzyła bojówki, wzmogło się to wszystko po dojściu Hitlera do władzy
Ku Klux Klan - organizacja polityczna.
okres międzywojenny, 2 typy fundacji
We Francji - tylko działalność org. może opierać się na majątku prywatnym i nie może prowadzić działalności gospodarczej by nie powodować korupcji. (tu są tylko prywatne, nie ma publicznych) przed wojną: fundacje prawa publicznego były wykorzystywane do zadań administracji publicznej (np. Fundacja Liceum Krzemienieckie - cel: rozwijanie szkół średnich w Polsce, bo państwa nie było stać na załatwienie sieci szkół średnich, po 2 latach szkoły średniej tzn. mała matura)
Wieś Kościuszkowska 1929 r., modernizacja wsi polskiej, która pod zaborem pruskim była w bardzo złym stanie.
Klasyczne fundacje oparte były na czyimś majątku, który ktoś przeznaczył. Fundacja działała tak długo aż pieniądze się nie skończyły. Teraz fundacje mogą majątek pomnażać! Fundacje nadaje się statut i powołuje się jej zarząd, który dysponuje majątkiem do realizacji celów (kiedy fundator ustanawia fundację przestaje mieć wpływ na majątek, który przeznaczył). - fundator nie powinien być w zarządzie
Akt fundacyjny - woli fundatora, który wskazuje CEL I ŚRODKI, ? dalej majątkiem i realizacją zajmuje się zarząd.
Każda fundacja kończy swoją działalność kiedy:
a) skończą jej się środki
b) kiedy zostanie zrealizowany jej cel, wtedy traci rację bytu, lub kiedy obecne cele są zbyt ogólne
Organizacje pozarządowe ≠ gotówka (wszelkie dobra, trwałe)
STOWARZYSZENIA - podstawowa forma NGOSów, działają na podstawie ustawy z 7. kwietnia 1989 roku, a ustawa o stowarzyszeniach odwołuje się do 2 dokumentów:
FUNDACJA - całość zaczyna się od aktu fundacyjnego, spisuje go twórca fundacji
STOWARZYSZENIE - zebranie minimum 15 osób, które nie muszą posiadać żadnego majątku
W Polsce ze stowarzyszenia wyłączone są 3 dziedziny życia:
Kto może należeć do stowarzyszenia?
Stowarzyszenie może założyć min. 15 osób, w tym celu muszą oni odbyć spotkanie założycielskie, na to zebranie nie trzeba mieć żadnej zgody, konieczne jest jednak poinformowanie o nim właściwego organu administracji publicznej - w przypadku Gdańska jest to prezydent miasta. Zazwyczaj jest to starostwo
- stowarzyszenie jest niezależne
Na zebraniu założycielskim uchwala się statut, który zawiera podstawowe informacje o stowarzyszeniu. Musi być:
Sąd Rejonowy rozstrzyga ? rejestracji w ciągu 3 miesięcy - jeśli zarejestruje to od tego momentu ten statut staje się konstytucją stowarzyszenia i należy go przestrzegać - stowarzyszenie - rejestrację sądową.
Organ admin. publicznej na danym terenie (np. Prezydent Miasta Gdańska) może jedynie zażądać niezbędnych wyjaśnień - nie może zaingerować w jego działalność - jeżeli uzna wyjaśnienia za niewystarczające może wystąpić do sądu o rozwiązanie stowarzyszenia i tyle.
Sąd może zawiesić stowarzyszenie i ustanowić kuratora - kurator ma 6 miesięcy na zwołanie zebrania ogólnego (walnego zebrania wszystkich członków) - stowarzyszenie może mieć bardzo dużo członków. Wynagrodzenie kuratora jest pokrywane z kosztów, majątku stowarzyszenia, jeżeli to się nie uda to sąd może podjąć decyzję o rozwiązaniu stowarzyszenia - wtedy powołuje LIKWIDATORA, a jego uposażenie też jest finansowane z majątku stowarzyszenia!
Kto nie może być członkiem stowarzyszenia?
Oprócz stowarzyszenia ustawa dopuszcza uproszczoną formę stowarzyszenia - STOWARZYSZENIE ZWYKŁE mogą je założyć 3 osoby , które odbędą spotkanie założycielskie i uchwalą regulamin działalności - to jest jedyny dokument, jaki to stowarzyszenie posiada. Następuje rejestracja stowarzyszenia zwykłego w organie administracji publicznej na tym terenie - prezydent lub starosta ma 30 dni na jego zakwestionowanie. Stowarzyszenie zwykłe nie posiada osobowości prawnej, w związku z tym nie może prowadzić działalności gospodarczej, nie może otrzymywać dotacji (nie odpowiadają jako całość, tylko każdy z osobna może być pociągnięty do odpowiedzialności - bo nie jest wpisywany do rejestru sądowego, a w stowarzyszeniach gdzie jest osobowość prawna nie można jednostki pociągnąć do odpowiedzialności karnej). Nie prowadzi księgowości i nie może przyjmować darowizn, jedynymi środkami finansowymi, jakimi może zarządzać to składki członkowskie - są od tego różne nieścisłości, taka składka może wynosić np. 100 tys. zł; nie ma od tego podatku Stowarzyszenie zwykłe jest dla ludzi, którzy chcą coś robić. Możliwości działalności są nieograniczone.
5.12. - Światowy Dzień Wolontariusza
Wolontariusz z łac. dobrowolny - kiedyś ochotnik do wojska, potem początkujący pracownik, bez wynagrodzenia; obecnie - ten który chce coś z własnej, nieprzymuszonej woli coś robić.
W sprawach wolontariatu Polska jest krajem trzeciego świata - przyczyny: przeszłość komunistyczna i bieda.
Światowy miernik to wskaźnik ile osób przynajmniej raz w roku wykonało pracę wolontariacką:
- większość organizacji wolontariackich działa przy organizacjach kościelnych - one działają na podstawie ustawy o związku państwa polskiego do Kościoła katolickiego, a one na podstawie o stowarzyszeniach i tol.
40,5% wszystkich wolontariuszy działa tam na drugim miejscu edukacyjne - 21,5%
Dokument UE na koniec stwierdza, ze III sektor wykazał zdolność do działań w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców UE.
III sektor- wpływ na rozwój gospodarki (kupuje na rynku sprzęt, buduje budynki niezbędne do prowadzenia swojej działalności
1. Akceptujące- demokracja to społeczeństwo obywatelskie
2. Przeciwstawiające się- gdyż łamie on ustalony porządek administracyjny, a jego wpływy nie pochodzą z wyborów powszechnych, ale z partykularnych interesów określonych środowisk
Nasuwa się pytanie: Czy akt wyborczy ma pozostać jedynym zachowaniem obywatelskim?
DZIAŁANIA PROSPOLECZNE- aktywność skierowana na sprawy wykraczające poza potrzeby prywatne podejmowane z 3 powodów:
Wykłady na temat organizacji pozarządowych